Vinařství a výrobci vína

Ve vinařské obci působí dvě vinařské firmy. Vinařství Lahofer se zabývá mimo výroby i jejím pěstováním, Vinařství Hort především výrobou vína s důrazem na kvalitu smluvně sjednaných vinných hroznů.

Oba výrobci vína mají sídlo v obci a patří k významným a známým hráčům na trhu vína nejen v ČR.

V roce 2011 přibylo další Vinařství Piálek&Jäger, které má v obci Dobšice výrobní a degustační sklep.

Všechna zmíněná vinařství jsou členy Spolku dobšických vinařů. Více informací poskytují jejich vlastní internetové stránky.


Vinařství LahoferKdo jsme a čím být chceme...

Vinařství LAHOFER je novým moravským producentem tichých vín. Společnost vznikla ve Znojmě v roce 2003 jako První znojemská vinařská a.s. a pod tímto názvem uvedla na trh tři ročníky přívlastkových vín – 2003, 2004 a 2005. Rok 2006 je pro společnost strategicky zlomový díky dokončení a zprovoznění nového výrobního areálu v Dobšicích u Znojma. V souvislosti se změnou sídla změnila společnost i vlastní značku.

Vinařství LAHOFER se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství LAHOFER – Vína z vlastních vinic.

Vinařství LAHOFER chce být značkou, která bude vnímána jako vinařská klasika - profesionální, stabilní, sympatická, přátelská a sbližující, jejímž hlavním atributem je pečlivě a s láskou vyrobené víno, které přinese pohodový vinařský zážitek, nezklame a je cenově dostupné.

Do vyprodání zásob vín z let 2004 a 2005 se budete setkávat s víny Vinařství LAHOFER ještě pod starou etiketou „První znojemská vinařská, a.s.“. Část produkce vín roku 2005 a celá produkce vín roku 2006 a následujících bude nabízena v nové lahvi typu „pistole Weinschlegel“ v barvě antik s černou matnou záklopkou s novou grafikou etikety.

Nové jméno Vinařství LAHOFER je inspirováno osobností dobšického rodáka, uměleckého řezbáře Jana Lahofera, který v obci žil na přelomu 18. a 19. století. Jan Lahofer je tvůrcem unikátní knihovny umístněné v premonstrátském klášteře na pražském Strahově, kam bylo dílo přesunuto z Louckého kláštera ve Znojmě po jeho zrušení. Speciální systém skříní budoval Lahofer pro Loucký klášter deset let a téměř čtyři roky pak pracoval na jeho přemístění do strahovského sálu. Knihovna, dílo drobného řemeslníka z malé vesnice na jihu Moravy, je dodnes jedním ze skvostů, kterým se Praha může honosit a často bývá nazývána přímo nejkrásnější knihovnou na světě.


Více informací www.lahofer.czVinařství HortÚvod majitele

Rádi Vás uvidíme v našem vinařství. Věříme, že s námi Vás čeká spousta skvělých zážitků a šťastných chvil. Pojďte s námi vstoupit do našeho světa vín.V poklidném místě otevřete láhev dobrého vína, nespěchejte prosím, dejte mu prostor se nadechnout, jistě se Vám za to odmění. Pár krouživých pobybů ve skleničce uvolní jeho aroma, stačí zlehka načichnout při samotném okraji, svlažit rty i jazyk, otevřít svoji mysl a nechat se unášet pocity z vína. Věřte, že pokud se chcete stát zkušeným degustátorem platí pouze jedno pravidlo pít, pít a nepřestávat.

Ing. Jiří Hort

Základní údaje o vinařství

Vinařství bylo založeno roku 1999 a dnes vyrábí 60 000 lahví. Vlastní certifikát degustátora, který je platný v celé Evropské unii, dle norem DIN, ÖNORM a ISO. Pískovcové vinné sklepy se nachází v Dobšicích u Znojma. Hrozny pocházejí z předem dohodnutých vinic. Naše vinařství klade důraz na výběr zdravé suroviny s vyšším obsahem cukru a skladu odrůd. Základem naší filozofie se stala dvě důležitá slova: Odrůda & Poloha.

Filosofie vinařství

U zrodu vína stojí vinohradníci, kteří své práci maximálně rozumí. Vypěstují vysoce kvalitní surovinu, která se stává naprostým základem pro výrobu kvalitního vína. Sami vinice nevlastníme, stojíme uprostřed mezi vinohradníky a obchodníky, vybíráme odrůdy z nejlepších poloh. Záleží nám na výnosnosti na jednom keři, aby byla menší než 2 kg s možností další redukce či ponechání hroznů na vinici na ledové či botrytické víno.


Více informací www.vinohort.cz

Informace o vinařství Piálek&Jäger se připravují...

Více informací www.pialek.cz