Vademecum vína

A je tu další, v pořadí čtvrtý ročník degustačních, poznávacích a vzdělávacích večerů v režii Znojemského sklepa. Díky za ně.

Večery Vademeca vína lze považovat za standardní již tradiční akci při které se přátelé vína dost dozvědí a současně aktuálně degustují. Jedná se o programovou řízenou degustaci vín určité oblasti s informacemi k ní patřící.

Kompetentní odborníci a osoby znalé tématu jsou bezvýhradně samozřejmostí a lze brát a takto je vnímána i plně obsazeným Znojemským sklepem, tuto akci za příjemnou, vzdělávací a poučnou. Z těchto důvodů SDV doporučuje nejen svým členům najít čas se účastnit a bude o dílčích akcích na svých stránkách informovat.

V této rubrice plynule navazujeme na ročník třetí, kde můžete najít fotoreportáže a některé informace. Dle možností bude takto postupováno i v tomto ročníku.

Programová témata a termíny

Kde nás najdete

Více informací >>>


Výlet do Velkopavlovické podoblasti (31.3.2010)

Velkopavlovicko na Znojemi

Dne 26. března 2010 od 19. hodin proběhl 9. večer s prezentací vín Velkopavlovické podoblasti. Večerem provázel pan Košulič, který přiblížil mimo prezentovaná vína i specifika tohoto vinařského regionu.


(foto H-ELECTRONIC)

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Pozvání za tutistickými programy (4.3.2010)

Turistické programy a víno

Vádemécum vína III. - 8. večer měl dvě témata turistika (rozuměj tu vinařskou) a Rýnské Ryzlinky. Pro obě témata nešlo najít vhodnější osobnost než ředitele společnosti Znovín Znojmo a.s. pana Ing. Pavla Vajčnera. Jelikož právě tato společnost svými putováními po vinicích a sklípcích kterými přináší osvětu, znalosti i radost z vín naší vinařské podoblasti a samozřejmě při té příležitosti nesmírně propaguje po všech stránkách náš vinorodý kraj.

Snoubení vín a turistiky je logické a aktivity každého roku přinášejí vždy nějaké novinky. Navštivte prosím stránky jmenované společnosti a budete v obraze. Ryzlink Rýnský, mnohdy nazývaný králem vín, odrůda vybraná do prvního apelačního hodnotitelského systému kvality vín (VOC vín originální certifikace)v ČR - ve Znojemské vinařské podoblasti do našich vinic skutečně patří.

Za tradičního moderování panem Linhartem a účinné výpomoci rovněž vždy přítomného pana Čepičky byl tento večer nejen příjemným, ale i velmi poučným. Degustace více než dvaceti vzorků umožnila poznat nejen tuto odrůdu, ale dozvědět se hodně zajímavých skutečností kolem ní a již zmíněné programové nabídce vinařských turistických akcí na Znojemsku.

Zdeněk Hujňák


(foto H-ELECTRONIC)

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Pozvánka na Slovácko zahájila letošní Vádemécum vína (26.1.2010)

Výlet do vinařské podoblasti Slovácko

První večer v tomto roce se vydařil a tak bylo možné ochutnat vzorky vín "konkurenční" podoblasti. Poutavý výklad pana Vojtěcha Hromka, doplněný poznámkami pana Jaromíra Čepičky s tradičně zvládnutou organizací večera nasadil vysokou laťku.

Prezentovaná vína představovala již ustálenou kvalitu, zajímavá byla snaha některých vinařů o originální technologie. Osobně mne zajímala červená vína, ve kterých hledám to co nebývá u nás samozřejmostí. Překvapila mne podobnost a možná i trochu větší snaha o dobrý komerční výsledek. U bílých vín mne zaujal Ryzlink Vlašský, při podrobnějším prozkoumání vyrobený z hroznů nedostižného Mikulovska. Tak tedy uzrálo moje předsevzetí.

Pro bližší poznání je třeba sednout na kolo a projet Moravskou vinnou cyklotrasu a ochutnávat a hledat původní charakteristická vína daných destinací. Jelikož zmíněná cyklostezka začíná ve Znojmě a končí v Uherském Hradišti je to pro mne symbolické propojení místa kde jsem se narodil s místem kde žiji. I přes nepříznivé okolnosti silničního zákona, lze uvedenou trasu absolvovat s potřebnými degustacemi za necelý týden. Ostatně každoročně se projíždí i organizovaně s iniciativy správce této cyklotrasy Nadace Partnerství.

Zdeněk Hujňák

(foto H-ELECTRONIC)

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Obsah sekce Vademecum vína, Znojemský sklep, IV. ročník
OdrážkaPozvánka na osmý večer - O víně a zdraví, patronem je vinařství LAHOFER 20.2.2011
OdrážkaSedmý večer - ohlédnutí za posezením u vín EKO Hnízdo 7.2.2011
OdrážkaPozvánka na sedmý večer - Uchování vína, archivace, podávání, patronem je EKO Hnízdo 26.1.2011
Odrážka5. předvánoční večer - Odrůdy a jídlo, patronem je Znovín Znojmo 14.12.2010
OdrážkaČtvrtý večer  -  Dělení a charakteristiky vína, patron večera vinařství Dobrovolný 29.11.2010
OdrážkaPozvánka na čtvrtý večer  -  Dělení a charakteristiky vína 22.11.2010
OdrážkaTřetí večer ve znamení Svatomartinského 22.11.2010
OdrážkaPozvánka na třetí večer ve znamení Svatomartinského 22.11.2010
OdrážkaDruhý večer - Pěstování vína na Moravě a v Čechách — tradice 22.11.2010
OdrážkaPozvánka na druhý večer - tradice pěstování vína u nás 20.10.2010
OdrážkaPrvní večer s tématem vína - součást kultury a života člověka 20.10.2010
OdrážkaPozvánka na závěrečný večer 22.6.2010
OdrážkaVýlet na Mikulovsko - ohlédnutí 8.6.2010
OdrážkaPozvánka do vinařské podoblasti Litoměřicko 10.5.2010
OdrážkaVýlet do Velkopavlovické podoblasti 31.3.2010
OdrážkaPozvání za tutistickými programy 4.3.2010
OdrážkaPozvánka na Slovácko zahájila letošní Vádemécum vína 26.1.2010
OdrážkaPozvánka na vánoce do Znojemského vinného sklepa 14.12.2009
OdrážkaVíno a zdraví - téma čtvrtého večera 23.11.2009
OdrážkaMartinské ve Znojemském sklepě - třetí večer třetího ročníku 8.11.2009
OdrážkaDruhý večer - Mělnická vinařská podoblast 26.10.2009
OdrážkaZnojemský vinný sklep zahájil třetí ročník Vademeca vína 1.10.2009