VINO HORT - vinařství v obci Dobšice

vinařství Hort


Vinařství orientující se na výrobu vysoce kvalitních vín na základě odběru hroznů předních producentů Znojemské podoblasti.

Za zmínku stojí růžová vína, která toto vinařství pomohlo prosadit do dnešního podvědomí a zájmu. Novinkou posledních let je výroba vysoce kvalitních červených vín z francouzských vinic ve spolupráci s francouzskými vinaři.

Primárním rozhodujícím zdrojem informací jsou stránky www.vinohort.cz., některé aktivity naleznete i v této rubrice aktualit.


<<< Více rovněž v rubrice Sdružení dobšických vinařů / Vinařství v obci Dobšice
Vinařství Hort jde za surovinou pro kvalitní červená vína do Francie (23.11.2012)

Červené od Horta už jen z Francie

Ve světě bývá zcela normální, že úspěšní vinaři hledají nové možnosti pro výrobu svých vín v nejrůznějších oblastech i mimo republiku, ve které žijí.

Prvním tuzemským vinařem, který vykročil touto cestou, je Jiří Hort. „Od roku 2009 jsem ukončil výrobu červených vín v ČR. Přesunul jsem se do oblasti vhodnější pro červená vína, do jižní Rhôny ve Francii. Hlavním důvodem k tomuto kroku je podle mne to, že Česká republika je zemí bílých a růžových vín,“ říká Jiří Hort. „Mojí touhou je vyrábět červená vína, která zaujmou a budou srovnatelná se světovou konkurencí.

Do Francie jsem přišel se zkušenostmi jak vyrábět aromatická, ovocná vína,“ doplňuje Hort. Společně s francouzským vinařem Jeanem Francoisem Fauque pracovali na novém produktu – „HF“, tedy Hort France. Je to cuvée odrůd Syrah a Grenache. Víno nejprve kvasilo v betonových nádržích, potom zrálo ve velkých sudech a nakonec v sudech typu barrique, a to po dobu 18 měsíců. HF je vyrobeno jako velké víno s potenciálem na 15 let. HF však není jediné, které Jiří Hort vyrábí. „Další červené víno vyrábím od ročníku 2011 v Languedocu. Důvod je prostý – poloviční cena za dobrou kvalitu. Tentokrát jsem zvolil Merlot, který je dříve pitelnější a má více ovocných tónů.“ Spojením s francouzským majitelem vinic tak Hort v České republice jako první nastolil nový trend vinaře-négocianta*.

(převzato z časopisu WINE & Degustation č. 11/2012)
(*poznámka k výrazu vinař-négociant: definice tohoto pojmu "Obchodník, který vykupuje víno od pěstitelů a prodává pod vlastní značkou odběratelům." je vzhledem k tvorbě vína ve spolupráci s francouzkým vinařem poněkud nepřesný, jelikož vinařství Hort je producentem)